Öko24

toode(t) - 0,00

Õhtuloeng Reet Hiiemäega - maarahva põlised tarkused: Kaitsemaagia muutuvas ajas

 

18,00 €
Tootekood: KOOL6
Õhtuloengute sari Maarahva põlised tarkused jätkab oma loengutega.
Novembrikuine loeng on pühendatud kaitsemaagiale.
 
Usunditeadlane Reet Hiiemäe tutvustab eestlaste kaitsemaagilisi uskumusi, kirjeldades vastavaid esemeid, rituaale, loitse ja olendeid nii minevikus kui tänapäeval ning selgitades nende uskumuste toimepõhimõtteid ja korduvmudeleid. Osalejad saavad muuhulgas osaleda temaatilistes tunnetuseksperimentides ja valmistada kaitsemaagilise eseme.
 
Hiiemäe jaoks oli kaitsemaagia uurimisel kõige üllatuslikum see, kuivõrd kõikehõlmav selle kasutamine tegelikult on. “Kui vaadata tagasi vanimatele figuraalsetele arheoloogilistele leidudele Eestis või mujalgi, siis on arheoloogid sageli oletanud, et neil oli mingisugune kaitsemaagiline tähendus. Kaitse on ilus sõna ja neid rituaale tehes tunnebki inimene end kaitstult".
 
Vajadus turvalisuse ja kaitstuse järele on inimesele ürgomane ning kaitsemaagia on maagiliste tegevuste üks vanemaid vorme. See lähtub kujutelmast, et teatud sümboolsete vahendite ning taigade abil on võimalik elu või sündmusi mõjutada.
 
Eestlastel on olnud rikkalik rahvapäraste kaitsevõtete varamu. Enda ja oma vara kaitsmiseks õnnetuste, haiguste, saatuse, üleloomulike ja loodusjõudude ning kurja kaasinimese eest võeti appi mitmesugused rituaalid, tabud, sõnamaagia, nõiamärgid ja -esemed, loodusobjektid ning pöördumised mütoloogiliste kaitseolendite poole. Osad tavad on säilinud tänaseni.
 
Kaitsemuistendite uurimist alustas Hiiemäe üle 20 aasta tagasi, keskendudes esialgu katkupärimusele ja eelkõige sellele, kuidas käsitletakse surma ja hirmuga seotud teemasid. 2017. aastal kaitses Hiiemäe doktorikraadi tööga "Folkloor kui mentaalse enesekaitse vahend: usundilise pärimuse pragmaatikast".
 
Loe ka Reet Hiiemäega tehtud usutlust: https://novaator.err.ee/260265/kaitsemaagia-tagab-turvalisuse-meie-endi-valjamoeldiste-ees
 
Pilet eelmüügist: 18 eurot
Kohapeal makstes on osalustasu 25 eurot.
 
Soodusmüügi piletid saab soetada siit: http://www.oko24.ee/et/a/ohtuloeng-maarahva-polised-tarkused
 
Loeng-töötuba kestab umbes 2 tundi, ja nagu ikka, on võimalik ka esitada küsimusi.
 
"Maarahva põliste tarkuste" sari kätkeb endas erinevate meie põlistarkuste teadjate, uurijate, praktikute ja tarkade loenguid, töötubasid ja vestlusi. Eelenvalt on meil käinud vestlemas Ahto Kaasik, Argo Moor, Anzori Barkalaja, Kaido Kama.
 
Töötubade toimumiskoht: Põlistarkuste ja Rahvaravi Kool, Weizenbergi 20/1, Tallinn.